Złoty widok w Karpaczu

Każdy, kto choć raz był w Karpaczu, ma swoje ulubione miejsce, do którego lubi wracać. Mam wiele takich miejsc, te znane i te mniej znane, i prawie nieznane Złote Widoki. Dzięki nowoczesnej technologii możemy wszyscy oglądać jeden z najpiękniejszych widoków w Karpaczu, nie wychodząc z domu, kiedy tylko przyjdzie nam ochota. Jak już wcześniej pisałem, uruchomiliśmy kamerę na Górze Garb. Domyślacie się chyba dlaczego właśnie to miejsce wybraliśmy? Oglądajcie z komputera również na żywo w wersji LIVE z kamery na stoku Lodowiec.
Jako ciekawostkę dodam, iż zaproponowaliśmy właścicielom budynku „Krokus 3” zamontowanie kamery na ich budynku. Kategorycznie odmówili a jako argument podali, iż nie zgadzają się na upublicznianie widoku z ich prywatnej posesji. Na całe szczęście właściciele Hotelu Karkonosze mieli odmienne zdanie i to na ich terenie znajduje się obecnie kamera.

Jak dojść do Złotego Widoku

Jeśli tylko będziecie w Karpaczu koniecznie musicie tam dotrzeć i usiąść na zboczu aby podziwiać Złoty Widok. Od centrum miasta możecie dojść na trzy sposoby. Od Parku przy ulicy Mickiewicza idziecie pod górę ulicą Piastowską, aż do samego końca. Następnie skręcacie w lewo w ulicę Leśną, oczywiście pod górę. Będąc już w najwyższym punkcie zauważycie leśną drogę w lewo. Tam też należy skręcić i gdy tylko miniecie budynek „Krokusa 2” i ścianę lasu, oczom Waszym ukaże się przepiękny widok. Tak samo dojdziecie do tego miejsca, jeśli idąc ulicą Piastowską pod górę skręcicie w lewo w ulicę Wolną. Po prawej stronie będziecie widzieć Górę Garb i stok Lodowiec. Na szczycie góry znajduje się budynek „Krokusa 3”. Za Hotelem Karkonosze trzeba skręcić w prawo w ulicę Grzybową. Idąc pod górę dotrzecie do ulicy Leśnej, gdzie należy oczywiście skręcić w prawo i potem w prawo w leśną drogę i już jesteście. Łatwo również tam trafić z deptaku. Trzeba wejść na stok Kolorowa i za restauracją u Petiego skręcić w prawo w ulicę Parkową. Idąc cały czas prosto dojdziecie do ulicy Wolnej i dalej prosto do Leśnej. Z centrum do tego miejsca jest naprawdę blisko. Warto tam bywać o różnych porach roku…

Obraz olejny „Kwiat Paproci”

Kwiat Paproci - Ryszard Tyszkiewicz

Kopia tego obrazu widoczna będzie za każdym razem, gdy będziecie chcieli obejrzeć obraz z kamery. Ma on zachęcić do zapoznania się z tym przepięknym widokiem. Warunki pogodowe mogą być bardzo różne. Przy gęstej mgle czy intensywnych opadach niewiele będzie można zobaczyć. Warto porównać wizję artysty z faktycznym widokiem. Obraz olejny przedstawia widok z okresu późnej jesieni, gdy na drzewach już niewiele liści, a te które pozostały tworzą ten charakterystyczny, dla tej pory roku, klimat. Na stronie kamery dodany jest też film w zimowym pejzażu ze stycznia 2012. Prawda, że Złoty Widok?

Ryszard Tyszkiewicz

Ryszard Tyszkiewicz maluje Kwiat Paproci
Autorem obrazu jest artysta jeleniogórski Ryszard Tyszkiewicz. Zastosowana technika wykonania jest charakterystyczna dla tego autora czyli farba olejna nakładana szpachelką. Dzięki temu powstaje gruba struktura, co wzmacnia efekty wizualne. Obraz zmienia się w zależności od kąta patrzenia oraz zastosowanego oświetlenia. Oryginał obrazu znajduje się w Kołobrzegu, w zbiorach prywatnych. W Karpaczu można obejrzeć kopię obrazu wykonaną nowoczesną techniką. Kopia również jest opisana przez samego autora.