Galeria szkła

Galeria Szkła
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników wyrobów ze szkła. Przy ulicy Wielkopolskiej 16 udostępniona została do zwiedzania największa, prywatna kolekcja wyrobów szklanych, pochodzących z różnych okresów i rejonów świata. Najstarsze obiekty datowane są na wiek osiemnasty, natomiast najmłodsze pochodzą z lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku. Kolekcja jest własnością Pani Doroty Dedo-Wawrzyniak, która postanowiła otworzyć swoje mieszkanie dla wielbicieli szkieł i antyków. Pani Dorota jest wieloletnią kolekcjonerką i może poszczycić się kilkutysięcznym zbiorem szklanych antyków. Chętnie dzieli się wiedzą i potrafi zarazić odwiedzających gości swoją pasją do szkła.

Zagłębie szklarskie

Niewiele osób pamięta, iż w rejonie Sudetów, w wieku dziewiętnastym ale również dwudziestym, znajdowały się największe huty szkła i manufaktury w Europie. Koniec dwudziestego wieku, to niestety wiek plastiku i sukcesywne wypieranie szkła z naszego życia. Dopiero teraz zaczynamy doceniać charakter i możliwości szkła, w chwili gdy nasza planeta dosłownie tonie w plastikowych śmieciach. Przypominamy sobie czasy, kiedy wszystkie napoje, przetwory, lekarstwa były pakowane w szklane butelki, wielokrotnego użycia. W każdym domu znajdowały się szklane wazony, całe zastawy stołowe, patery i wszelkiego rodzaju ozdoby. Powoli zaczynamy przypominać sobie te czasy, choć huty już nie istnieją, nie ma nowych produkcji, to jednak są osoby, które przechowały znaczną część tych szklanych cudeniek.
Szklane antyki

Goście odwiedzający galerię szkła

Od pierwszego dnia otwarcia notowany jest znaczny ruch w Galerii Szkła. Wiele osób już po przekroczeniu progu wpada w zachwyt, pierwszym najczęstszym słowem jest głośne „ŁAAŁ”, choć na parterze jest tylko namiastka tego co na piętrze. Aby poczuć klimat i atmosferę tego miejsca należy poświęcić minimum 2 godziny, choć zawsze pozostaje niedosyt. Większość gości wraca po kilku dniach, nieraz tygodniach. Obiecują, że będą już zawsze tutaj wracać, a nawet specjalnie tylko w tym celu przyjeżdżać do Karpacza. Niektórzy, po powrocie do domów, zaczynają przeszukiwać piwnice i strychy, gdzie znajdują szkiełka swoich rodziców i dziadków. Zaczynają interesować się szkłem oraz tworzą swoje kolekcje. Najbardziej cieszy widok dzieci, które nie potrafią powstrzymać emocji, związanych z wrażeniami w galerii. Bardzo często jest to ich pierwszy w życiu kontakt z pięknem zatopionym w szkle. Ich oczy nie mogą nacieszyć się kształtami i kolorami, a efektowne oświetlenie szklanych regałów i wyrobów potęguje jeszcze wrażenie doskonałości.
Polecamy z całego serca, wiele osób uważa, łącznie z nami, iż jest to największa atrakcja Karpacza. Galeria otwarta jest każdego dnia w godzinach od 10.00 do 18.00 z przerwą od 14.00 do 16.00. Budynek galerii jest dobrze oświetlony i oznakowany, trafić jest naprawdę bardzo łatwo, jeśli tylko kierujemy się drogą z/do Jeleniej Góry.
Szklana kuźnia