Stacja pogodowa w Karpaczu

W poprzednim artykule zachęcałem nowych użytkowników naszego serwisu do przeczytania tekstu dotyczącego stacji meteorologicznej, którą niedawno uruchomiliśmy w centrum Karpacza. Okazuje się, że tekst ten zawieruszył się i niestety nie został dodany. Już nadrabiam zaległości i w kilku słowach przedstawię co zacz.

Stacja zamontowana jest na dachu budynku, przy ulicy Wielkopolska 16 w Karpaczu. Pomiary dokonywane są w sposób ciągły i przesyłane co 5 minut na serwer ftp. Stąd informacje pobierane są przez skrypt tworzący stronę pogodową, dostępną dla wszystkich bezpłatnie pod adresem www.pogoda.karpacz.pl

Stacja pogodowa w Karpaczu

Zamontowana stacja meteorologiczna jest produkcji firmy Davis ze Stanów Zjednoczonych, o nazwie 'Vantage Vue’. Firma ta określa urządzenie jako profesjonalne. Konsola bezprzewodowej stacji pogodowej Vantage Vue wyświetla i zachowuje dane ze stacji pogodowej, zapewnia wykresy i funkcje alarmowe i łączy się z komputerem za pomocą oprogramowania WeatherLink.

Vantage Vue

Na naszej stronie można otrzymać mnóstwo informacji szczegółowych oraz tych pogrupowanych w kilkudniowe wykresy. Dostępna jest też długoterminowa prognoza pogody dla Karpacza przekazywana wspólnie ze stacji umieszczonej w Pecu pod Śnieżką po stronie czeskiej Karkonoszy. Dodatkowo zamontowaliśmy kamerę internetową, której zadaniem jest przekazywanie informacji o przejrzystości powietrza oraz opadach i zaleganiu śniegu. Informacje o kamerze znajdziesz w naszym serwisie. Aktualna pogoda również jest dostępna na wykresach modeli matematycznych ICM.

Krótki film poglądowy:

Każdorazowo przed wyjściem z domu, na spacer po mieście, wypad w góry czy na narty powinniśmy zajrzeć na tę stronę, ponieważ podaje ona aktualnie panujące warunki, a nie przybliżone jak wiele globalnych serwisów. Zauważyłem, że temperatury podawane przez inne serwisy przekłamane są nawet o 10 stopni. Ważne jest aby sprawdzać siłę wiatru oraz temperaturę odczuwalną, która może różnić się znacznie od mierzonej, szczególnie przy bardzo silnych wiatrach.